dospivani

Puberta u dívek

tvému zdravému zájmu o to, co se s tebou děje, ti můžeme jen pogratulovat. Ty a tvé tělo zrovna procházíte, nebo již brzy budete procházet, obdobím změn. Následující řádky ti objasní, co všechno se v pubertě mění.

Puberta označuje časové období, v němž přestáváš být dítětem a měníš se v dospělého člověka. Jde o zcela přirozenou etapu, kterou musí každý projít. Možná nástup puberty očekáváš s nadšením nebo naopak s obavami. A třeba jsou tvé pocity smíšené. Proděláš mnoho změn, ale pořád to budeš TY - jen budeš v některých ohledech jiná. Zkus si pubertu představit jako jedno z velkých životních dobrodružství, kterým také po pravdě je.

Chceš se dozvědět více? Klik na Celý článek!


O co jde?

Od okamžiku, kdy jsi přišla na svět, jsi se hodně změnila. Také už nejsi tím malým dítětem, jakým jsi bývala. Na cestě k dospělosti máš před sebou ještě mnoho dalších změn. Puberta začíná v okamžiku, kdy se tvé tělo začíná biologicky měnit.

Hlavní změna, kterou období dospívání přináší, je vývoj druhotních pohlavních znaků, jako například růst prsou a nebo ochlupení. Po skončení puberty je dívka fyzicky připravena na mateřství.

Fyzické a emocionální proměny nemusí probíhat současně. Je možné, že emocionálně začneš dospívat dřív, než se začneš měnit fyzicky. Jinými slovy - ty sama se můžeš cítit starší, ale vypadat budeš stále jako dítě. Pravdou však může být i pravý opak - pak budeš vypadat starší, ale cítit se budeš ještě jako malá. Dospívání je někdy poněkud ztřeštěné, protože už nejsi dítě, ale nejsi ani dospělá. Čím více informací o tomto období získáš, tím lépe je zvládneš a vyvaruješ se zbytečných zmatků.

Puberta: vědecké vysvětlení

Pokud tě zajímá, co o pubertě říká věda - tady to máš. Ve stručnosti můžeme říci, že jde o hormonální záležitost. Hormony jsou chemické látky, jež v organismu plní různé funkce. V určitém věku se mozek pustí do tvorby hormonů, které jsou nezbytné pro to, abys byla schopna mít dítě. Na začátku puberty začne mozek a jeho orgán zvaný podvěsek mozkový vylučovat hormony, které putují do vaječníků a stimulují je k tvorbě ženského hormonu estrogenu.

Hormony jsou příčinou mnoha emocionálních a fyzických změn, které puberta přináší. Podvěsek mozkový vyrábí také

nactilete.blog.cz

růstový hormon, jež vyvolává růstový spurt (náhlý růst), prodlužování dlouhých kostí (nohou a rukou) a celkové zvětšení těla a vnitřních orgánů (třeba srdce, plic a dělohy).

Kdy začíná puberta?

Puberta může začít už v 7 letech nebo až ve 13, ale obvykle nastupuje kolem 10 roku života. Celý tento proces může trvat 1 1/2 až 4 roky. Obecně se dá říci, že dívky mohou první menstruaci očekávat 2-3 roky poté, co se jim začalo vyvíjet poprsí.

Tady najdeš některá vodítka, jež ti pomohou určit, kdy dostaneš první měsíčky a vstoupíš do puberty:

  • Dědičnost - zeptej se mámy nebo nějaké jiné ženy z rodiny, v kolika letech dostala první menstruaci. Je velmi pravděpodobné, že to u tebe bude stejné.
  • (Poznámka: Lékaři zjistili, že v dnešní době puberta nastupuje asi o rok dříve, než tomu bylo v generaci tvé matky.)"
  • Rasa - afroamerické dívky zpravidla dospívají o něco dříve, než dívky bílé.
  • Váha - velmi štíhlé dívky dostávají první měsíčky o něco později, silnější dívky dříve.

Dívky, u nichž se první změny projeví dříve, než u jejich kamarádek, se často cítí ""divné"" a svou odlišnost si více uvědomují. To je naprosto v pořádku, protože podobné pocity mívají i dívky, u nichž puberta začne výrazně později - prostě mají pocit, že nezapadají. Ty si zapamatuj, že až přijde její čas, promění se každá dívka v mladou ženu.

Vývoj během puberty

Co se to děje s mým tělem?

Na tomto místě najdeš vyjmenované hlavní změny, které u tebe buď už probíhají, nebo brzy začnou. Pokud na jejich známky teprve čekáš, nic se neděje. Většinou změny následují v pořadí, v jakém je uvádíme, ale může se to lišit.

Rychlý růst

Další věcí, které si u sebe všimneš, je rychlejší růst, než na jaký jsi byla zvyklá v dětství. Tento jev se nazývá "růstový spurt". Růst nemusí být tak očividný, jako vývoj ňader a objevení ochlupení. Nejdříve si možná všimneš, že se ti zvětšily ruce a chodidla. Po nich se začnou protahovat kosti paží a nohou a vytáhneš se do výšky. Přesně v té době ti může být všelijak, protože budeš muset počkat, až tělo dožene ruce a nohy. Až se tak stane, poměr jednotlivých částí těla se srovná. Možná v tomto období přibereš na váze, čímž jenom vyrovnáš zvětšení kostí.

Poprsí

Prsa se vyvíjejí postupně. Nejdříve si všimneš malých hrbolků pod bradavkami. Od té doby se bude tvé poprsí zvětšovat a ňadra budou plnější. Možná budou v té době citlivější. Jedno prso může růst rychleji než druhé, ale časem se velikost srovná. (Prsa většiny žen nejsou úplně stejná, ale tento rozdíl bývá jen malý.) Každá dívka je jiná, a ty bys na to neměla zapomínat. Konečná velikost tvých prsou záleží na fyzických a genetických dispozicích, jež jsou u vás v rodině dané. Vývoj trvá dva nebo tři roky.

Růst ochlupení

Již brzy ti začnou růst zvlněné chloupky v oblasti podbřišku. U některých dívek ochlupení roste dříve než prsa. Nejprve zaznamenáš jen několik jemných chloupků. Později chloupky dorůstají do větší délky a začínají se kroutit. I když ochlupení roste nejdříve mezi nohama, později zakryje celý klín a může zasáhnout až na vnitřní strany stehen. Celý tento proces trvá dva až tři roky. Několik měsíců po chloupcích v klíně se objeví i chloupky v podpaždí.

"Ženštější" postava

S růstem pánve (kost mezi hýžděmi), se ti rozšíří boky, začnou se tvarovat ňadra (viz výše) a zúží se ti pas. Dívčí tělo se jinými slovy zaoblí a vytvaruje. Některé dívky také rychle přiberou na váze.

Zvýšené pocení

Potní žlázy se zvětší a začnou se aktivněji projevovat, takže se budeš více potit. Zvýšené pocení se může objevit ještě před vývojem poprsí.

Mastná pleť a vlasy

V období dospívání póry v kůži produkují více tukových sekretů, což platí zejména o obličeji. To může způsobit akné. Možná si budeš muset obličej a vlasy mýt v pubertě častěji než dřív.

Změny pohlavních orgánů

Také pohlavní orgány během puberty rostou a mění se. Zevní ženské ústrojí (vulva) kryjí dva páry stydkých pysků. Velké stydké pysky jsou porostlé chloupky; skryté malé pysky nikoliv. Stydké pysky se o něco zvětší. Uvnitř tvého těla dojde k protažení pochvy a zvětší se děloha.

Výtok

Tímto slovem se označuje tekutina, kterou tvé tělo produkuje proto, aby mělo čím zvlhčovat a čistit pochvu. Před nástupem menstruace si možná všimneš nažloutlých nebo bělavých skvrn na spodním prádle. Přesně to je zcela normální výtok z pochvy. Všechno je v pořádku a ty alespoň víš, že v rozmezí 6-18 měsíců patrně začneš menstruovat.

Výtok může být velmi silný nebo naopak téměř neznatelný - obě možnosti jsou normální. Pokud však výrazně zapáchá, má jinou barvu nebo tě v souvislosti s ním něco bolí, svědí nebo dráždí, mohlo by jít o infekci. V takovém případě bys měla vyhledat lékaře - nejlépe dětského gynekologa a poradit se s ním o léčbě.

Měsíčky

První 2 roky může být tvá menstruace nevyzpytatelná. Pro menstruační cyklus je typické, že se 1-2 roky vyvíjí, takže jej budeš nějakou dobu dostávat nepravidelně. V další části textu najdeš všechny informace o menstruaci.

Co se mi to děje s hlavou?

Už sis možná všimla, že se tvé emoce mění. Některé změny jsou nesporně k lepšímu - jiné představují spíše výzvu. Následuje výčet některých citových stavů:

Mění se tvůj způsob myšlení

Tento proces se označuje jako ""kognitivní vývoj". Znamená to, že jsi získala schopnost myslet v abstraktnějších pojmech, spíše jako dospělý, než jako dítě.

Umíš mnohem lépe vyjádřit své pocity

Začínáš lépe rozumět svým pocitům. Možná si všimneš, že je náhle umíš mnohem lépe vyjádřit - radost i smutek. Tím získáš jasnější povědomí o sobě samé, o tom, kým opravdu jsi.Komentáře k článku

Menu

O mně

Poslední články

Puberta u dívek

Náhodné fotografie

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek